Kılavuz Kaptanlar Haftası, Meslek Şehitlerini Anma töreni ve Sergi Açılışı ile başladı.

Meslek Şehitlerini Anma ve Kılavuz Kaptanlar Haftası’nın ilk günü bugün gerçekleşen törenle başladı. Saat 10.00 ila 11.00 arasında KEGM Kaptan Fahrettin Aksu Kılavuzluk İstasyonu’nda gerçekleşen anma törenine sektör temsilcileri yoğun katılım sağladı. 30 Nisan, 2 -4 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan etkinliklerin ilk günü Meslek Şehitlerini Anma ve Dernek merkezinde gerçekleştirilen sergi açılışı etkinlikleri olarak yapıldı.

Meslek Şehitlerini Anma törenine IMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, İstanbul Liman Başkanı Muhammet Erdoğan, TMMOB GEMİMO Yönetim Kurulu Başkanı Feramuz Aşkın, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Kılavuzluk Şube Müdürü Soner Selimoğlu, Türkiye Denizcilik Federasyonu Başkanı Erken Dereli, DEFAV Başkanı Asım İlker MEŞE, Türk Uzak Yol Gemi Kaptanları Derneği adına Yönetim kurulu üyesi Kamil MAMAT, Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı Saim Oğuzülgen ve tüm yönetim kurulu üyeleri, İTÜ Denizcilik Fakültesi (YDO) Mezunları Derneği Başkanı Baybora Yıldırım, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardımlaşma Vakfı Başkanı İlker Meşe, Gemi Trafik Operatörleri Derneği Başkanı Mustafa Kaya, Baş Kılavuz Kaptanlar ve Kılavuz Kaptanlar katıldı. 

Meslek Şehitlerini Anma ve Kılavuz Kaptanlar Haftasıyla ilgili açılış konuşmasını, Derneğimiz Başkanı Kaptan Saim Oğuzülgen yaptı. Başkan konuşmasında, “Değerli meslektaşlarım inanıyorum ki bugün bizim için çok önemli bir gün. Bugün ilk defa bu kadar yoğun katılımlı olarak ülkemizin denizcilik sektör temsilcilerini, Kılavuz Kaptanlar Haftamızın birinci gününde bir arada görüyoruz. İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Tamer Kıran bugün bu törene katılarak bizi onurlandırdınız. Ve Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odamız, Türkiye Denizcilik Federasyonumuz ve diğer Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanları ve sevgili meslektaşlarım… Artık geleneksel hale gelmiş olan mayıs ayının ilk haftasında gerçekleştirmeye başladığımız Kılavuz Kaptanlar Haftamıza hepiniz hoş geldiniz. Bizleri onurlandırdınız. Sizlere teşekkür ediyorum. Bugünün ve bu anın tarihe geçirilmesi duygu ve düşüncesindeyim. Bugünden sonra ülkemizde kılavuz kaptanlar ve kılavuzluk hizmetleri için çok şey değişir. Bildiğiniz gibi biz bir hafta boyunca etkinliklerimizi yapacağız.  Bu etkinliklerimizin ilk gününde Meslek Şehitlerimizi Anma etkinliği adı altında düzenliyoruz. Sizlere öncelikle meslektaşlarım adına teşekkür ediyorum. Ahirete göç etmiş, meslek şehidi oluş meslektaşlarımız ile diğer meslektaşlarımıza Tanrı’dan rahmet diliyoruz. Nur içinde yatsınlar. Kılavuz kaptanlar tarihte dört meslek şehidi verdi: Vahit İğneci, Cevdet Çubukçu, Lütfü Berk ve Kaptan Fahrettin Aksu... Ne mutlu bize ki son zamanlarda bize verilen değer doğrultusunda şehitlerimizden ikisinin ismi ilelebet yaşayacak. Şu anda bahçesinde bu töreni düzenlemiş olduğumuz kılavuzluk istasyonunun ismi Kaptan Fahrettin Aksu Kılavuzluk İstasyonu’dur. İstanbul Boğazı’nın güney girişindedir. İstanbul Boğazı’nın kuzey girişindeki kılavuzluk istasyonun ismi ise Kaptan Lütfü Berk Kılavuzluk İstasyonu’dur. Bu isimleri kılavuzluk istasyonuna verme kararı alan o zamanki yöneticilerimize şükranlarımızı sunmak istiyorum. Bugün aynı zamanda ülkemiz için çok önemli bir gün. Türk Deniz Kuvvetleri’nde görevler yapmış, hatta ülkemizin geleceği için çok önemli projelere imza atmış değerli büyümüz Deniz Kuvvetleri Eski Komutanı Özden Örnek’i dün kaybettik. Bugün töreni gerçekleşecek. Ruhu şad olsun mekânı cennet olsun.

Değerli konuklar biz kılavuz kaptanlar ve vermiş olduğumuz kılavuzluk hizmetleri, denizcilik sektöründeki emniyet konsepti içinde birinci değerde değerini muhafaza eden bir emniyet unsurudur. Denizde emniyet dendiği zaman ilk akla gelen “Kılavuz kaptan var mıydı yok muydu?” tartışması olur. Türk Boğazlarında yılda geçen 50 bine yakın geminin yüzde 50’sine hizmet veren ve gemilerin bu bölgeden emniyetli geçmelerini sağlayan isimsiz kahramanların hangi şartlarda olursa olsun vermiş olduğu hizmetler yeterince değerlendirilmediği duygu ve düşüncesindeyim. Bu yıl 50’nci yılımızı kutluyoruz, yarım asırlık bir derneğiz. Dolayısıyla 50’nci yılımızda görev alan mesai arkadaşlarıma huzurlarınızda özellikle teşekkür etmek istiyorum” diyerek konuşmasını gerçekleştirdi.

 

Meslek Şehitlerini Anma töreninde konuşan İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, “Meslektaşlarını, şehitlerini unutmayan dernekler, milletler ilelebet yaşayacaktır. Onun bilincinde olan Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği yönetimini bu kadirşinas hareketi sebebiyle tebrik ediyorum. Kılavuz kaptanlık bende şöyle bir duygu uyandırır. Tıpta uzmanlık gibidir. 7 sene okursun pratisyen hekim olursun ondan sonra bir sınava girersin, o sınavda aldığın dereceye göre branşlaşırsın. Kılavuz kaptanlık da işte böyle. 4-5 yıl lisans eğitiminin ardından kimi zaman da çok ağır da olabilen staj koşulları altında uzun bir müddet sonra elde edilen bir sertifika, bir belge, bir yeterlilik bir ayrıcalıktır bu. Dolayısıyla önemi hem ülkemiz hem boğazlarımız hem de ülke limanlarımız için çok fazla. Bu tören başladığından beri iki tane biri boş tanker, peşinden de büyük bir konteyner gemisi yukarıya doğru geçti. Bu gemileri buralardan geçirmenin kolay iş olmadığını çok iyi biliyorum. O yüzden hepsine şükranlarımı sunuyorum. Bunlar hakikaten ülkeye, insanlığa ve geleceğe yapılan hizmetlerdir. Karşılığı var mıdır derseniz? Tabi ki vardır. Hepsi helali hoş olsun. Allah hepsinden razı olsun. Dün Özden Örnek’i kaybettik. Kendisi değerli bir komutanımızdı. Allah’tan rahmet ve sevenlerine de başsağlığı diliyoruz” dedi.

Meslek Şehitlerini Anma ve Kılavuz Kaptanlar Haftasıyla ilgili konuşmalarını yapan diğer isimler ise; Kaptan Mustafa Kaya, Türkiye Denizcilik Federasyonu Başkanı Gemi Makineleri İşletme Mühendisi Erkan Dereli, Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Kaptan Kamil Mamat, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Sosyal Yardımlaşma Vakfı Başkanı Gemi Makineleri İşletme Mühendisi Asım İlker Meşe, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Baybora Yıldırım, Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gemi Makinaları İşletme Mühendisi Feramuz Aşkın oldu. Türkiye Denizciler Sendikası Başkanı Hasan Pekdemir daha önceden oluşturduğu program nedeniyle törene katılamadı ancak yerine mesajını Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Genel Sekreteri Kaptan Muhammer Arslantürk iletti.

Konuşmalar sonrasında meslek şehitlerinin anısına denize çelenk bırakma merasimi yapıldı. Merasim sonrasında Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği’ne geçilerek serginin açılışı gerçekleşti.

30.04.2018Haber Resimleri
 

     

www.turkishpilots.org © 2014 | Tüm Hakları Saklıdır